2020-05-29, penktadienis, 19:47.     Šiandien Kalnujai saulė teka 05:02, leidžiasi 21:54, dienos ilgumas 16:51.

Tautosakininko Mečislovo Davainio-Silvestraičio 170- ųjų gimimo metinių minėjimas Kalnujuose

2019-05-06, Audrius Noreika
Tautosakininko Mečislovo Davainio-Silvestraičio 170- ųjų gimimo metinių minėjimas Kalnujuose

2019 metai Kalnujuose pažymėti reikšmingais jubiliejais. Sausio mėnesį minėjome žymaus kompozitoriaus Juozo Tallat – Kelpšos 130 ąsias gimimo metines, o balandžio mėnesį kartu su kultūros centru Kalnujuose šventėme žurnalisto, poeto, publicisto, tautosakininko, kultūrininko, knygnešio Mečislovo Davainio - Silvestraičio 170 –ąsias gimimo metines.

 

Iš jo darbų, kūrybos ir savitumo idėjų sėmėsi poetai Marcelijus Martinaitis ir Irena Janina Survilaitė. Ne veltui renginio pavadinimui yra panaudotos jo poezijos kelios eilutės: „Nors kitur norėtų in karalius skirti, velyč tarp savųjų varguose numirti“. Gimęs bajorų šeimoje, jis labai domėjosi krašto istorija, kalbėjo mužikiška, to meto diduomenei nepriimtina lietuvių kalba, užrašinėjo tautosaką, etnografijos faktus, rinko parašus, kad būtų panaikintas lietuviškos spaudos draudimas. Publikavo savo straipsnius „Aušroje“, „Varpe“, „Šviesoje“.

 

Mečislovo Davainio – Silvestraičio sodybos vietoje, prie jam skirto koplytstulpio, pušų pavėsyje, skambėjo Ariogalos kanklių muzikos mokyklos kanklininkių, kurias moko mokytoja metodininkė Ramunė Jurkienė, atliekami kūriniai. Linksmas Mečislovo Davainio – Silvestraičio publikacijas pristatė ir apie tautosakos rinkėjo asmenybę papasakojo Raseinių Marcelijaus Martinaičio viešosios bibliotekos vyresnysis bibliotekininkas, kraštotyrininkas Jonas Brigys. To meto kalba užrašytas juokingas istorijas, „smagius ir juokingus pasiskaitymus, ant kurių negaila ir paskutinius pinigus išduoti“, skaitė kapelos ,,Kalnuja“ dainininkė Marytė Simonavičienė.

 

Marcelijus Martinaitis yra sakęs, kad Davainis Kalnujams pastatė didžiausią žodinį, neaižėjantį, laiko rūdžių nenunaikinamą paminklą.

 

Teksto autorė:

Kalnujų filialo vyresn. bibliotekininkė Daiva Myniotienė

Teksto nuotraukos L.Banienės

Contact formŠios dienos vardadieniai